eKronika

Amerika, Okolí Karštejna
30. 9. - 2. 10. 2016

Zápis přidán: 10. 10. 2016 22:55


V pátek 30. září, jsme se sešli na nádraží ČD v daleko hojnější účasti než je pravidlem, už to byl dobrý začátek. Nastoupili jsme do nově zrenovovaného vlaku a vyjeli směr Praha, cesta byla celkem pohodlná, protože na nás vyšel celkem prázdný vagón. Když jsme asi po dvou hodinách dorazili do Prahy, kde se k nám přidali RaDaR a Slunce přestoupili jsme do dalšího vlaku vesele jsme pokračovali dále do Berouna, tahle část cesty byla daleko lepší zaprvé jeli jsme asi jenom půl hodiny, ale hlavně sedíme v druhém patře takže máme úžasný výhled na Prahu. Hned po příjezdu na místo určení jsme se spočítali jestli někdo nezůstal v našem hlavním městě a po té, co se Milan dopočítal o jednoho víc než nás má být, vyrážíme na naši předem zajištěnou chatu. Už po deseti minutách chůze s těžkými krosnami některým dochází síly, avšak naštěstí všichni živí a zdraví dorážíme na nocoviště, kde si uvaříme večeře a uložíme se ke spánku.

V sobotu máme budíček brzy a hned co se všichni vypotácíme nasnídaní ven vyrážíme se podívat na asi 5 km vzdálený lom Malá Amerika tam si dáme 1.malou svačinu a pokračujeme do lomu Mořina kde na nás již čeká průvodce proto si odložíme zavazadla, oblékneme se a vyrážíme na prohlídku. Podle mne byla prohlídka velmi zajímavá, postupně jsme prošli lomy Mexiko kde byl dříve trestanecký tábor, Malou Ameriku a nakonec Velkou Ameriku kde byla postavená barbarská vesnice na natáčení filmu pro BBC. Po tom co jsme se kochali výhledem na Ameriku asi 20 minut vstoupili jsme zpět do podzemí podívat se na pověstnou Hagenovu šachtu se zvonem na, který když se prý zazvoní tak si pro zvonícího člověka nebo pro toho co zůstane poslední na konci šachty přijde. Odvážil se zazvonit jenom Milan ale nikdo si pro něj nepřišel. Po skončení prohlídky těchto dolů se přesunujeme k dalšímu menšímu ale o nic méně zajímavému dolu, procházíme okolo obřích strojů, které se dnes používají k těžbě. Když tato část programu skončila, poděkujeme průvodci za exkurzi a jdeme se podívat na Velkou Ameriku ze shora, ale už na vlastní pěst tam posvačíme a vracíme se zpět na naší chatu kde si uvaříme s instruktáží šéfkuchaře Radka večeři a jde se hrát hra. Na konec dne si každý splnil něco málo do stezky, a když nám RaDaR přečetl povídku na dobrou noc opět se ukládáme ke spánku.

Neděle již byla ve znamení balení a přípravy na odjezd. Cestou na nádraží jsme se zašli podívat na nádvoří hradu Karlštejn a i když jsme tam dorazili 10 minut před otevřením, počkali jsme a uvnitř jsme se byli podívat. Poslední putování bylo už pouze na zastávku vlaku a pak hurá zase do Prahy, tam jsme měli rozchod v době mezi příjezdy vlaků. Když vlak dorazil, tak už všichni unavení a natěšení domů nastupovali do vagónu, cesta moc neutíkala ale na nádraží do České Skalice jsme dorazily včas.

Zapsal: Lukáš Fidler

<- Zpět na výpis