Svojsíkův závod 2017, Červený Kostelec
22. 4. 2017

Zápis přidán: 25. 4. 2017 20:08

V 7:15 jsme se sešli na nádraží a koupili jsme lístek. Kevin se sice opozdil, ale byli jsme ujištěni, že dorazí.

Vyjeli jsme směrem na Trutnov, a už ve Starkoči se k nám přidalo několik náchodských oddílů. V Kostelci jsme došli ke klubovně a začali jsme se připravovat na závod. Zažili jsme pár perných chvil, když jsme například zjistili, že nevíme, jak se váže lodní uzel a snažili jsme se ho na poslední chvíli naučit.

Když jsme pak nastoupili na prostranství před klubovnou, viděli jsme svou konkurenci. Celkem se účastnilo deset chlapeckých a devět dívčích oddílů. Po zazpívání skautské hymny a vysvětlení pravidel jsme viděli krátkou scénku, ve které jsme se dozvěděli, že naším úkolem bude přesvědčovat indiánské náčelníky, aby pomohli našemu kmeni v boji s bledou tváří. Následovalo zahájení závodů, přičemž ty hlídky, které nestartovaly, nebo už doběhly závod, mohly trávit volný čas v doprovodném programu, kde mohly střílet z luku, hrát lacross, nebo jiné hry. Medvědi vyráželi v 10:35, Jestřábi v 11:20.

Na trati dlouhé 8 km nás čekalo celkem 8 stanovišť, přičemž každé bylo hodnoceno body od 0 do 36. Hodnocen byl ještě včasný návrat.

První stanoviště bylo věnováno přírodovědě a úkolem bylo přiřazovat názvy rostlin k jejich fotkám. Možností bylo i použití atlasu, ale za horší bodové ohodnocení. Po splnění tohoto úkolu jsme se vydali na druhé stanoviště. Tím byla zručnost. Zde jsme měli projít překážkovou dráhu s tím, že každý člen družiny držel jeden konec provázku, který byl přivázán k papírovému kroužku, ve kterém byl vsazen míček. Když nám míček spadl, ztráceli jsme body. Z tohoto stanoviště jsme odcházeli s plným počtem bodů. Dalším stanovištěm byla fyzická zdatnost. Zde jsme si měli navázat hrazdy a za daný čas udělat co nejvíce shybů. Jestřábi zde byli úspěšnější a získali 21 bodů, zatímco Medvědi odcházeli se šestnácti. Čtvrté stanoviště jsme (u Medvědů) zvádli velmi dobře, protože jsme celou minulou výpravu věnovali tomuto tématu - byla tím zdravověda. Byla to celkem klasická simulace se třemi zraněnými. Jedno tepenné krvácení, jedno bezvědomí a jedna spálenina druhého stupně. Dál jsme se vydali směrem na Broďák, kde nás čekalo vyhledávání informací. Dostali jsme dotazníky a za pomoci různých knížek a internetu jsme měli doplnit informace. Následovalo vaření čaje. Zde jsme obstáli na výbornou a jedinou medvědí pihou na kráse bylo, že jsme si spletli jednu bylinku. S rozdělávání ohně jsme si hravě poradili, ostatně jako vždy. Následovala orientace, kde Medvědi získali polovinu bodů a Jestřábi plný počet. Závěrečným stanovištěm byla nelehká historie, kde jsme doplňovali testy. Srdnatě jsme bojovali se záludnými otázkami a i když výsledek nebyl bezchybný, nejhorší taky nebyl. Do cíle jsme obě hlídky dorazily včas a zbytek dne jsme strávili opékáním buřtů a povídáním si s lidmi z ostatních oddílů.

Nakonec bylo vyhlášení. Družina Medvědů se nečekaně umístila na pátém místě a Jestřábi ještě nečekaněji na místě prvním. Postoupili tak do krajského kola, které se bude konat na konci května v Náchodě. Pak jsme vyrazili domů.

Účastnili se:

Za Medvědy: Štěpán, Maťas, Jandy, Matějka, KK, Fíla, Šíma a Dušan