Pomník J. Šimáně - Šípa, vedle nové radnice, ul. TGM, Česká Skalice
18. 5. 2013

Zápis přidán: 19. 5. 2013 8:24

Místo zápisu do kroniky přináším tiskovou zprávu do zpravodaje:

Občané města uctili památku skauta Jiřího Šimáně

------------------------------------------------

V České Skalici, dne 18. května 2013 se před radnicí v ulici T. G. Masaryka shromáždilo přes 200 lidí. Přišli se podívat na odhalení pomníku, který připomíná občana České Skalice, skauta, učitele a vlastence, pronásledovaného v dobách normalizace komunistickou mocí až k neobjasněné smrti – Jiřího Šimáně.

„Jiří vždycky byl a stále je znám pod svojí přezdívkou - Šíp. Stačí vyslovit toto slůvko a většina skautů i po letech ví, o kom se mluví,“ uvedla Milada Urbancová vedoucí střediska Junáka - Jiřího Šimáně - Česká Skalice, které výstavbu pomníku a odhalení zajistilo.

Na akci promluvil starosta Tomáš Hubka, jelikož město pomník podporovalo, Milada Urbancová a Rudolf Rousek z vedení střediska, zástupce početné skupiny neslyšících, které Jiří Šimáně učil jako děti na Hořičkách, poděkování pronesla dcera Dagmar Šimáňová. Dorazili skauti z okolních měst, ti dříve narození znali Šípa osobně jako okresního velitele Náchodska před rokem 1948 a po roce 1968.

„Jsme hrdí na to, že v našem městě žili takové osobnosti, Jiří Šimáně byl navržen in memomoriam na titul čestného občana města.“ řekl mimo jiné u odhalení pomníku starosta České Skalice Tomáš Hubka.

Vzpomínková akce pokračovala ve skautském areálu. Zájemci mohli nahlédnout do spisů STB s názvem „ŠÍP“, popovídat s pamětníky, vidět tematické filmy. Jiní si prošli si naučnou stezku formou GPS a navštívili tak místa spojená s rodinou Šimáně, poznali Šípův nelehký životní příběh. Stezka bude po drobných úpravách poskytnuta i nadále veřejnosti. Skauti měli zdarma vstup do muzea, jehož ředitel akci podpořil jako poděkování, za tehdejší Šimáňovu aktivitu v instituci i na památníku Boženy Němcové. Na své si přišli také mladší účastníci, kteří mohli energii vybít na horolezecké stěně.

Jiří Šimáně (nar. 24. 1. 1926) byl z důvodů neskrývané kritiky KSČ a zastávání skautských ideálů pronásledován, a přestože byl promovaným pedagogem, pracoval často „u lopaty“, učit mohl zřídkakdy. I tak si ale hledal cesty jak dětem vštěpovat ideály pravdy, lásky a svobody.

Šimáně mimo jiné inicioval a s oddílem sháněl finance na pomník Boženy Němcové. Z České Skalice řídil protesty skautů proti okupaci roku 1968. Za podivných okolností, po častých výsleších je nalezen 11. 11. 1975 mrtev v noci v cihelně u Miskolez.

Heslo na jeho hrobě „Vždycky mít čistý štít, nevzdat se a nezradit“ a začáteční slova skautského slibu „Slibuji na svou čest...“ na novém pomníku, plně vystihují Šípovy životní postoje.