Svojsíkův závod 2015 - základní kolo, Rychnov nad Kněžnou
18. - 19. 4. 2015

Zápis přidán: 3. 6. 2015 6:01

Ze zápisu od Michala Fidlera (rádce družiny Jestřábů):

Sešli jsme se dne 18.4 v 6:15 na vlakovém nádraží. Poté jsme nastoupili do vlaku a odjeli směr Rychnov. Vystoupili jsme v Rychnově na vlakovém nádraží a rychle spěchali na start závodu, v 10:00 to vše vypuklo družiny se rozešly na různá stanoviště a my samozřejmě taky.

Naše první stanoviště byla zdravověda, po dokončení tohoto úkolu jsme vyrazili dál podle Ondry, který měl mapu. Po nějakém čase jsme zabloudili, ale to se stává. Poté jsme se radili co dál a kluky napadlo jít přes nějakou louku, na které bylo staveniště. Nepřišlo mi to jako dobrý nápad, ale byl jsem přehlasován tak mi nezbývalo nic jiného než jít přes to staveniště. Po nějaké chvíli chůze jsme narazili na „nějaký kráter do země“. Ne byl to tam nějaký výkop dělníků, tak jsme ho přelezli a pokračovali dál. Potom jsme pokračovali na další stanoviště. O několik úkolů dál jsme narazili na skupinku holek a tak jsme si řekli, že je předběhneme, když jsme je předběhli tak jsme šli kus před nimi, když si najednou sedly na lavičku a začaly jíst, tak jsme o kus dal taky začali jist. Když jsme se najedli tak jsme si uvědomili, že jsme vlastně jedno stanoviště úplně vynechali a tak jsme se vrátili. Cestou zpět na stanoviště jsme opět potkali ty holky, ale když jsme splnili tu disciplínu tak jsme je už nepředběhli.

Další disciplíny už probíhaly v pohodě, cestou zpět jsme běželi, protože jsme si mysleli, že máme málo casu, ale nakonec jsme dorazili do cíle o hodinu drive než medvědi. Poté jsme se najedli a odebrali do sokolovny ke spánku. Ráno jsme hráli ještě hru a potom bylo vyhlášení včerejšího závodu.

Já a moje družina, (ve složení Já – Michal Fidler, Radek Resl, Lukáš Fidler, Matěj Koncoš, Tonda Jareš a Ondra Ptáček) kterou jsem znal dvě schůzky, jsme se umístili na krásném 4. místě. Po vyhlášení jsme si sbalili saky paky a odebrali se na vlak. Když jsme dojeli do Skalice tak jsme si dali pokřik a rozešli jsme se domů.

---------------------------------------------------------------

Zápis Ondry Vodičky z družiny Medvědů:

Sraz družin a vedoucích byl 18. 4. v 6:15 na vlakovém nádraží. Poté co jsme se všichni sešli, jsme nastoupili do vlaku a odjeli směrem Rychnov nad Kněžnou. V Rychnově jsme vystoupili na vlakovém nádraží a vydali jsme se na rychnovskou klubovnu. V 10:00 závod začal a všichni se rozutekli na různá stanoviště a my samozřejmě taky.

Vydali jsme se nejdřív na ta nejbližší stanoviště, která byla např. odhad vzdálenosti a vyhledávání informací. Jenže jsme nemohli najít jedno stanoviště, jelikož nám bylo špatně opravena chyba, kterou jsme měli v mapě. Po projití disciplín, které byly ve městě, jsme se rozhodly nakoupit na oběd. Mezitím jsme se už seznámili s naším doprovodem Albim. Byl to pohodový skaut, s kterým byla sranda, hlavně že to nebyl žádný mrzout. Tak jsme si nakoupili nějaké to jídlo a stvořili chutný oběd. Po jídle jsme odešli na další stanoviště, směrem Včelí les. Během pochodu se nám jednou trochu ztratila cesta, tak jsme prošli loukou. Po cestě jsme narazili na další skauty, tak jsme se jich zeptali, jestli náhodou neví, kde se ta disciplína nachází. Samozřejmě že to byli pravý skauti a poradili nám. Ještě že jsme to stihli do časového limitu, jinak nevím, co bysme dělali.

Po závodě jsme došli na klubovnu, kde nás čekal výborný guláš, který nám velice bodl. Dále následoval nástup a odchod do Sokolovny, kde jsme přespávali.

Večer jsme si ještě došli pro oslavný gyros a konečně šli spát.

Ráno jsme se sbalili, došli na klubovnu a tam se dozvěděli o tom, že jsme postoupili do krajského kola! Upřímně, věřil jsem, že na to máme, ale i tak jsem byl nervózní. Naši bratři Jestřábi sice skončili jako 4. Ale i to je úchvatné místo. A tak jsme se rozloučili, odšlapali na vlakové nádraží a jeli domu.

Na nádraží ve Skalici jsme se ještě rozloučili, dali pokřik a odešli každý svou cestou.

------------------------------------------------------------------------

Z tiskové zprávy střediska pro Českoskalický zpravodaj:

Oddíl skautů (kluci 11 - 15 let) z České Skalice se úspěšně zúčastnil základního kola nejprestižnějšího skautského závodu. O víkendu 18. a 19. dubna 2015 v základním kole v Rychnově nad Kněžnou skauti opětovně potvrdili vysokou úroveň schopností a postoupili do krajského kola.

V posledních osmi letech se vždy povedlo, že alespoň jeden z týmů České Skalice postoupil ze základního do krajského klání. I na kraji se umisťoval na čestných místech. Držet dlouhodobě takové výsledky v konkurenci ostatních měst je velký úspěch.

Letos hlídka ve složení Ondra Vodička, Štěpán Filip, Josef Husák, Michal Franc, Jirka Pavelka a Jan Šesták z druhého místa v základním kole postoupila na krajské kolo. Od vítězství v základním kole závodu je při zisku 245 bodů dělily pouhé 4 body!

Další hlídka, ve které startovali Michal Fidler, Lukáš Fidler, Antonín Jareš, Matěj Koncoš, Radek Resl a Ondřej Ptáček se umístila na krásném čtvrtém místě z devíti startujících týmů. Tuto družinu od třetího (postupového) místa při zisku 236,5 bodu dělilo 11 bodů, což je skvělý výsledek.

„Tradičně naši nejsilnější disciplínou je zdravověda, poslední roky mají kluci i dobrou schopnost orientace v terénu. Co je však nejdůležitější, dokáži pracovat jako jeden tým a i přes odlišnosti každého z nich si být kamarády, kteří společně něco dokáží,“ komentuje výsledky činnosti vůdce oddílu.

„Z kluků z České Skalice jsme byli na zdravovědě nadšení, krizovou situaci a ošetření zranění zvládli nejlépe ze všech,“ řekla po závodě rozhodčí na stanovišti, kde byla simulována nehoda s úrazem v tělocvičně.